Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuPolski sektor IT/ICT - raport 2019

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: Magdalena Zwolińska | 2019-12-20 13:16:35
raport, polska, it, ict

Zapraszamy do lektury anglojęzycznego raportu nt. sektora IT/ICT w Polsce. Publikację zawiera również prezentacje ponad 200 profili polskich firm z branży.

[fragment raportu]

Branża IT/ICT stanowi ok. 8% polskiego PKB. Pracuje w niej 430 tys. osób, z czego trzy czwarte w sektorze usług. Co roku liczba pracowników rośnie o ok. 6%. Krajowy rynek tworzy około 60 tys. firm, zarówno polskich, jak i zagranicznych.

Przychody polskiego sektora IT w 2018 roku wyniosły 16 mld EUR, zwiększając się o 7,2% w stosunku do roku poprzedniego, rosnąc prawie dwa razy szybciej niż średnia dla globalnego rynku IT, która według Gartnera wyniosła 3,9%.

W 2017 roku największy udział w polskim rynku, bo aż 55%, miała sprzedaż sprzętu IT. Drugie miejsce zajęły usługi, stanowiące 29% rynku. Najmniejszy udział należał do oprogramowania co dało mu 16% rynku.

Dwa główne modele działalności firm IT na polskim rynku to sprzedaż infrastruktury i realizowanie zamówień rządowych oraz produkcja oprogramowania na zamówienie wraz z wynajmowaniem ludzi i zespołów oraz outsourcing.

Krajowy rynek usług IT napędza przede wszystkim cyfryzacja administracji publicznej, sektora przedsiębiorstw oraz usług. W 2017 roku wydatki na technologie chmurowe w Polsce wyniosły niecałe 200 mln EUR, rok później było to już blisko 300 mln EUR. Potencjał do wzrostu jest duży, bowiem statystycznie z tego typu usług korzysta co dziesiąta firma, zapotrzebowanie zaś będzie coraz większe. IDC prognozuje, że do 2022 roku rynek chmurowy, który rozwija się pięć razy szybciej niż cały polski sektor usług IT, osiągnie wartość ok. 450 mln EUR.

Największą część rynku chmurowego stanowi SaaS (Software asa Service) – około 60%, IaaS (Infrastructure as a Service) odpowiada za 20% sprzedaży, a pozostała część rynku należy do PaaS (Platform as a Service). Rynek oprogramowania jako usługi jest w dużym stopniu zdominowany przez rozwiązania z obszaru zarządzania projektami i komunikacji, ale szybko rozwija się segment CRM, wsparcia sprzedaży i marketingu. Pochodną rozwoju chmury jest wzrost o 12%, do poziomu 132 mln zł, sprzedaży pamięci masowych.

Polski rynek IT/ICT jest drugim co do liczby fuzji i przejęć w Europie Środkowo-Wschodniej (na pierwszym miejscu jest Rosja). W 2017 roku przeprowadzono 288 transakcji wartych w sumie 10,6 mld EUR – rekordowo wysoka fuzja, czyli przejęcie Netii (dostawca usług telewizyjnych, internetu stacjonarnego i mobilnego oraz usług telefonicznych) przez Cyfrowy Polsat wyniosła niemal 150 mln EUR.

Polska jest regionalnym liderem świadczącym nowoczesne usługi biznesowe globalnym koncernom. W I kw. 2018 r. w Polsce funkcjonowało łącznie 1 236 centrów usług BPO (Business Process Outsourcing), SSC (Shared Services Centers), IT, R&D (polskich i zagranicznych) zatrudniających 279 tys. osób.

Wśród 831 firm, które posiadają swoje centra usług, 10% (83 inwestorów) to przedsiębiorstwa z listy Fortune Global 500 (2017). Najważniejszymi państwami docelowymi, dla których świadczone są usługi realizowane w Polsce to: Niemcy, Wielka Brytania i USA. Na kolejnym miejscu znajduje się Polska. Pierwszą piątkę uzupełnia Francja.

Na rozwój krajowego rynku IT/ICT wpływ też mają cieszące się coraz większym powodzeniem zakupy internetowe. Wartość polskiego rynku e-commerce w 2018 wyniosła prawie 10 mld EUR. Prognozy wskazują, że w 2019 roku urośnie o kolejne 2 mld EUR. Polska znajduje się obecnie na 13 miejscu najszybciej rozwijających się rynków e-commerce – w 2018 roku liczba sklepów internetowych przekroczyła 30 tys.

Coraz większą rolę w rynku IT odgrywa branża gamingowa. W Polsce jest około 250 deweloperów gier, od małych butikowych studiów po firmy rozpoznawalne na arenie międzynarodowej, a nawet globalnie. Niemniej dużych, liczących się studiów produkcyjnych notowanych na giełdzie jest kilkunastu. Polski rynek gier pod względem przychodów zajmuje aktualnie 23 miejsce w świecie, generując ze sprzedaży gier niecałe 500 mln EUR.

 


 

Pełna treść raportu (ENG)

Wybrane
oferty polskich przedsiębiorstw

intermedialna.pl Blog

Oferta przeznaczona dla firm zainteresowanych artykułem sponsorowanym na blogu intermedialna.pl
Polska - Swarzędz 2022-04-26 Dodał: Wojciech Fedczyn IT/ICT, Pozostałe branże Zobacz ofertę

Pompy ciepła

Pompy ciepła Katowice to popularne urządzenia grzewcze, które są w stanie pobierać energię ciepln...
Polska - SZCZECIN 2022-02-06 Dodał: Adam grabowski Doradztwo/consulting/edukacja, Handel, IT/ICT Zobacz ofertę

SEO co to jest

Obecność firmy w Internecie to współcześnie jedna z podstaw jej efektywnego prowadzenia. SEO co t...
Polska - SZCZECIN 2021-12-27 Dodał: Adam grabowski IT/ICT Zobacz ofertę

Zobacz więcej ofert