Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuPolski sektor IT/ICT - raport 2017

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: Magdalena Zwolińska | 2019-12-20 13:15:14
ict, raport

Zapraszamy do zapoznania się z raportem na temat sektora ICT w Polsce, przygotowanego na zlecenie Ministerstwa Rozwoju i Technologii.

PERSPEKTYWY ROZWOJU POLSKIEJ BRANŻY ICT DO ROKU 2025

[fragment raportu]

W Polsce zatrudnienie w sektorze ICT znajduje 430 tysięcy osób, a udział branży ICT w PKB wynosi około 8%. Pomiędzy latami 2011 a 2014 liczba firm z sektora ICT wzrosła o 24,5%. Liczba osób pracujących w sektorze rośnie w tempie około 6% rocznie. Ponad ¾ osób zatrudnionych w sektorze pracuje w usługach ICT, z czego większość stanowią osoby zatrudnione w usługach informatycznych. Największe przychody w branży notują usługi, a szczególnie telekomunikacja. W sektorze usług za 2/3 przychodów odpowiadają firmy informatyczne.

 

Największy udział w eksporcie IT mają firmy usługowe polegające na pracy polskich programistów. Centra ITO (Information Technology Outsourcing) stworzyły w Polsce firmy takie, jak Luxoft, Tieto, BLStream, Sii, C&F. Według prognoz w 2018 roku w polskich centrach BPO, ITO, R&D oraz call center pracować może do 240 tysięcy osób.

 

Firmy z branży ICT rokrocznie wydają coraz więcej pieniędzy na prace badawczo-rozwojowe. Za 90% wzrostów odpowiadają firmy świadczące usługi ICT. Równocześnie branża ICT wykazuje się większą innowacyjnością od innych gałęzi gospodarki.

 

Oprócz tworzenia oprogramowania na zamówienie i usług outsourcingowych jako polską specjalizację wskazuje się tworzenie gier komputerowych. Popularność tytułów wydawanych przez studia takie, jak CD Projekt Red (seria „Wiedźmin”), CI Games (seria „Sniper”), Techland („Dead Island”, „Dying Light”) czy 11bit Studios („This war of mine”) istotnie wpłynęła na popularność tego sektora w Polsce. Rynek gier komputerowych jest silnie zglobalizowany i pochodzenie wydawcy odgrywa mniejsze znaczenie niż w przypadku innych gałęzi ICT. Równocześnie przychody polskich producentów gier są stosunkowo niewielkie w porównaniu do innych gałęzi ICT. Przychody CD Projekt RED, Techlandu i CI Games, zdecydowanie największych producentów gier w Polsce, sięgnęły w 2015 roku niecałego 1,5 miliarda złotych.

 


 

Pełna treść raportu

Wybrane
oferty polskich przedsiębiorstw

intermedialna.pl Blog

Oferta przeznaczona dla firm zainteresowanych artykułem sponsorowanym na blogu intermedialna.pl
Polska - Swarzędz 2022-04-26 Dodał: Wojciech Fedczyn IT/ICT, Pozostałe branże Zobacz ofertę

Pompy ciepła

Pompy ciepła Katowice to popularne urządzenia grzewcze, które są w stanie pobierać energię ciepln...
Polska - SZCZECIN 2022-02-06 Dodał: Adam grabowski Doradztwo/consulting/edukacja, Handel, IT/ICT Zobacz ofertę

Kontenery morskie

Budynek czy budowla – spory wokół kontenerów morskich. Kontenery morskie dawniej służyły wyłączni...
Polska - SZCZECIN 2022-02-03 Dodał: Adam grabowski Zdrowie i medycyna, Doradztwo/consulting/edukacja, Handel, IT/ICT Zobacz ofertę

Zobacz więcej ofert