Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuInnovation Hub - Wirtualna Piaskownica KNF dla branży fintech

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: Magdalena Zwolińska | 2021-02-04 15:24:15
fintech, knf, komisja nadzoru finansowego, sandbox, wirtualna piaskownica, startupy

Chcielibyście przetestować swoje rozwiązania z dziedziny fintech? Zgłoście się do programu Innovation Hub, uruchomionego przez Urząd Komisji Nadzoru Finansowego.

Wiele podmiotów funkcjonujących w obszarze innowacji finansowych (fintech) jako jedną z podstawowych barier w rozwoju działalności wskazuje skomplikowane wymogi prawne i regulacyjne oraz niejednoznaczność ich stosowania w odniesieniu do innowacyjnych produktów lub usług finansowych. Naprzeciw tym wyzwaniom wychodzi Program Innovation Hub Urzędu Komisji Nadzoru Finansowego (UKNF), za pośrednictwem którego organ nadzoru prowadzi dialog z podmiotami sektora fintech udzielając im stosownych wyjaśnień na zadane zapytania, wspierając tym samym rozwój nowoczesnych technologii na rynku finansowym przy zachowaniu bezpieczeństwa i odpowiedniej ochrony klientów.

UKNF podejmuje szereg działań wspierających rozwój innowacji finansowych. Działania te adresowane są zarówno do podmiotów nadzorowanych, podmiotów ubiegających się o odpowiednie zezwolenia na działalność regulowaną, jak również do startupów. Mając na względzie rozszerzenie potencjalnych, zinstytucjonalizowanych form wsparcia, UKNF postanowił zaoferować zainteresowanym podmiotom pomoc w zakresie technologicznym. W tym celu, w infrastrukturze IT Urzędu uruchomiono Piaskownicę Wirtualną, czyli środowisko testowe pozwalające na zasymulowanie wybranych funkcjonalności i usług oferowanych na rynku finansowym. Uczestnicy testów, korzystając z Piaskownicy Wirtualnej, uzyskują dostęp do infrastruktury IT, pozwalającej na weryfikację przyjętych założeń swojej działalności w kontrolowanych warunkach środowiska testowego.

Pierwsza Piaskownica Wirtualna w UKNF udostępniona zainteresowanym podmiotom pozwala na zasymulowanie szeregu operacji bankowych i przetestowanie rozwiązań bazujących na interfejsie Open API, zgodnym ze standardem Polish API. Podmiot planujący zaoferować innowacyjną usługę płatności finansowych może zgłosić się do Programu Innovation Hub, gdzie będzie mógł skonsultować swój pomysł oraz przetestować jego funkcjonalność w teleinformatycznym środowisku testowym, symulującym podstawowe usługi przewidziane w dyrektywie PSD2 tj. PIS, AIS i CAF.

Udział w testach jest opcjonalny i stanowi rozszerzenie dotychczasowego Programu Innovation Hub, w którym uczestnicy rynku mogą skonsultować swoje innowacyjne rozwiązania z ekspertami Urzędu. Zarówno Program Innovation Hub, jak również dostęp do środowiska testowego, jest bezpłatny i dobrowolny.

Do kogo skierowany jest Program Innovation Hub?

Program jest skierowany do dwóch grup podmiotów sektora FinTech:

  • Podmioty planujące rozpoczęcie działalności w ramach części rynku finansowego objętej nadzorem KNF (m.in. startupy), które posiadają innowacyjny produkt lub usługę finansową opartą na nowoczesnych technologiach informatycznych (IT).
  • Podmioty nadzorowane przez KNF planujące wdrożyć innowacyjny produkt lub usługę finansową opartą na nowoczesnych technologiach informatycznych (IT).

Kryteria uczestnictwa i regulamin udziału znajdziecie na stronie programu.

Jakie są korzyści z udziału w Programie Innovation Hub?

W ramach Programu podmiot pytający może uzyskać:

  • Wsparcie ze strony UKNF w identyfikacji właściwych przepisów prawa, regulacji i stanowisk nadzorczych mających zastosowanie do danego podmiotu, modelu biznesowego, oferowanego produktu lub usługi finansowej.
  • Informacje o zasadach działania nadzoru, trybie uzyskania zezwolenia na prowadzenie określonego rodzaju działalności oraz dokumentach i wytycznych dostępnych na stronie internetowej KNF.

Jak wziąć udział w programie i przetestować swoje rozwiązanie w Piaskownicy Wirtualnej?

  1. Zgłoś się poprzez udostępniony na stronie Urzędu formularz zgłoszeniowy.
  2. Przejdź etap konsultacji i uzyskaj kwalifikację do testów w środowisku Piaskownicy Wirtualnej. Po otrzymaniu rekomendacji do udziału w testach uzyskasz 90-dniowy dostęp do dedykowanej infrastruktury IT. W tym czasie otrzymasz dostęp do środowiska symulującego wybrane operacje rynku finansowego. Pozwoli to na sprawdzenie i ewentualne poprawienie opracowywanych funkcjonalności rozwiązania.
  3. Na uzasadniony wniosek, zgodnie z Regulaminem udziału w testach, dostęp do środowiska testowego może być przedłużony o kolejne 30 dni.

Udział w Piaskownicy Wirtualnej nie zobowiązuje do ubiegania się o zezwolenie KNF na działalność. Uczestnik programu samodzielnie dokonuje analizy wniosków uzyskanych w toku konsultacji oraz testów i na ich podstawie decyduje o ewentualnym złożeniu wniosku o wydanie zezwolenia.

Uruchomienie Piaskownicy Wirtualnej ma na celu wsparcie rozwoju polskiego rynku innowacji finansowych oraz stanowi realizację zadań wskazanych w Cyfrowej Agendzie Nadzoru. Jest to też pierwszy etap rozwoju oferty UKNF dotyczącej technologicznego wsparcia podmiotów z branży fintech w formule wirtualnych piaskownic dziedzinowych. Dialog z rynkiem i analiza potrzeb podmiotów rynku finansowego pozwoli w następnych krokach na uruchamianie kolejnych środowisk teleinformatycznych pozwalających na testowanie usług działających w oparciu o inne technologie. Obecnie Urząd KNF prowadzi prace ukierunkowane na udostępnienie Piaskownicy Wirtualnej pozwalającej na prowadzenie testów w rozproszonej sieci Blockchain.

Wybrane
oferty polskich przedsiębiorstw

Pozycjonowanie

Pozycjonowanie stron internetowych – czynności on site i off site Pozycjonowanie witryn ...
Polska - Toruń 2021-10-14 Dodał: Jolanta Borkowska Zdrowie i medycyna, Doradztwo/consulting/edukacja, Handel, IT/ICT, Usługi finansowe Zobacz ofertę

Księgowość online

Księgowość dla przedsiębiorców Prowadzenie firmy wiąże się wprost z koniecznością prowa...
Polska - Toruń 2021-10-14 Dodał: Jolanta Borkowska Zdrowie i medycyna, Doradztwo/consulting/edukacja, Handel, IT/ICT, Usługi finansowe Zobacz ofertę

Gabinet kosmetyczny

Gabinet kosmetyczny – zabiegi kosmetologii medycznej Elight Kosmetologia medyczna Powstań...
Polska - Toruń 2021-10-14 Dodał: Jolanta Borkowska Zdrowie i medycyna, Doradztwo/consulting/edukacja, Handel, IT/ICT, Usługi finansowe Zobacz ofertę

Zobacz więcej ofert